Kamera AutoDome firmy Bosch

W modułowych kamerach AutoDome firmy Bosch z mechanizmem uchylno-obrotowym (pan-tilt-zoom, PTZ) zastosowano platformę składającą się z wymiennych komponentów. Klienci mogą dzięki temu dokonać migracji i skorzystać z zaawansowanych funkcji bez konieczności wymiany całego systemu kamer. Nowy moduł komunikacyjny TCP/IP dodać do zainstalowanych kamer modułowych AutoDome z mechanizmem PTZ. Pozwala to rozbudować istniejące systemy zabezpieczeń o najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie monitoringu.

Moduł komunikacyjny TCP/IP wykorzystuje kompresję H.264 obrazu o jakości DVD. W zależności od konkretnego środowiska i ustawień dotyczących jakości może to oznaczać nawet o połowę mniejsze zapotrzebowanie na pamięć masową w porównaniu z kompresją MPEG4.

Opcja trójstrumieniowego przesyłania obrazu pozwala na równoczesne generowanie dwóch niezależnych strumieni H.264 o maksymalnej rozdzielczości 4CIF przy częstotliwości odświeżania wynoszącej do 25 lub 30 klatek na sekundę, a także jednego strumienia JPEG przeznaczonego do tworzenia obrazów na urządzeniu przenośnym. Zintegrowana obsługa urządzeń iSCSI umożliwia zapis skompresowanych danych wizyjnych bezpośrednio z kamer na macierzy RAID typu iSCSI.

Ponadto dzięki zastosowanemu w module dwurdzeniowemu procesorowi można równolegle uruchamiać wszystkie funkcje oprogramowania inteligentnej analizy obrazu (Intelligent Video Analysis – IVA) bez wpływu na wydajność systemu. Oprogramowanie IVA umożliwia przetwarzanie sygnału wizyjnego przez kamery modułowe AutoDome i automatyczne powiadamianie operatorów o potencjalnych zagrożeniach bezpieczeństwa. Jedna kamera modułowa AutoDome wyposażona w mechanizm PTZ jest w stanie przeanalizować nawet 10 ujęć w poszukiwaniu poruszających się obiektów, przekraczania linii i innych możliwych zagrożeń. Wystarczy do tego jedna licencja na oprogramowanie IVA, zatem klienci uzyskują zaawansowane funkcje analizy obrazu za niewielką cenę.

Rozbudowane mechanizmy kontroli alarmów umożliwiają elastyczne zarządzanie powiadomieniami generowanymi przez kamery modułowe AutoDome. Algorytmy oparte na regułach pozwalają uruchamiać różnorodne sekwencje działań, w tym złożone funkcje obsługi kopułki kamery. Nowy moduł komunikacyjny umożliwia również wysyłanie powiadomień o zdarzeniach pocztą elektroniczną.

Moduł obsługuje także standard ONVIF, dzięki czemu możliwa jest bezproblemowa integracja kamer AutoDome z innymi zgodnymi urządzeniami wizyjnymi zawierającymi obsługę sieci, pochodzącymi od różnych dostawców. Instalatorzy oraz integratorzy systemów uzyskują dzięki temu znaczną swobodę przy określaniu konfiguracji systemu.

Kamery modułowe Bosch AutoDome oferowane są w czterech wersjach, począwszy od podstawowej kamery z kopułką stałopozycyjną, a skończywszy na inteligentnej kamerze z serii 500i z mechanizmem PTZ. Kamery AutoDome wyposażone w nowy moduł mają możliwość hybrydowej pracy dzięki obsłudze zarówno połączeń Ethernet, jak i połączeń analogowych z istniejącymi urządzeniami.