Zarząd Emperii Holding poinformował, że Lewiatan Kujawy nabył cały pakiet udziałów w spółce Lewiatan Brda z siedzibą w Tucholi. Po tej transakcji Emperia pośrednio przez spółki zależne posiada udziały stanowiące 100 proc. kapitału zakładowego spółki, uprawniające do 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu wspólników.

To kolejne przejęcie Emperii w ostatnim czasie. W kwietniu tego roku grupa nabyła 50 proc. udziałów Lewiatana Kujawy, zwiększając tym samym swoje zaangażowanie w spółce do 100 proc. Emperia złożyła też wniosek do UOKiK w sprawie potencjalnego włączenia do grupy sieci supermarketów Aldik.

Lewiatan Brda jest organizatorem franczyzowej sieci sklepów detalicznych branży FMCG skupiającej obecnie 124 placówki leżące na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. W 2009 roku szacowane obroty wyżej wymienionych sklepów franczyzowych wyniosły 220 mln zł.

Emperia jest jedną z największych i najbardziej aktywnych polskich grup handlowych. Prowadzi handel detaliczny oraz dystrybucję artykułów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych. Koordynatorem działalności grupy jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka Emperia Holding. Grupa swym zasięgiem obejmuje teren całego kraju.

Handel detaliczny w Grupie Handlowej Emperia skupia sieci supermarketów o różnorodnych formatach, prowadzące placówki marek Lewiatan, Groszek, Euro-Sklep, Milea, Społem Tychy, Stokrotka i Delima. Poprzez spółkę Partnerski Serwis Detaliczny Emperia współpracuje z 51 spółdzielniami spożywców. Łącznie w ramach sieci detalicznych Emperii działa już 3 880 polskich sklepów.