Koszt inwestycji to ok. 130 mln euro

– Kończymy prace przygotowawcze, a budowa może ruszyć na początku przyszłego roku – informują reprezentanci spółki Helical Poland. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2012 r. Przedstawiciele Helicala zdradzili, że budowa parku handlowego Europa Centralna to dopiero początek większego przedsięwzięcia. W kolejnych etapach planowane jest stworzenie w jego sąsiedztwie obiektów biurowych i hotelowych o wysokim standardzie.

Inwestycja będzie realizowana na działce o powierzchni 26 hektarów. Kompleks powstanie na terenie dawnej bazy sprzętowo-materiałowej Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Węglowego. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w dwóch etapach. W pierwszej fazie pojawi się 67 tys. mkw. powierzchni handlowej. Otwarte zostaną tu m.in. hipermarket Tesco i market sieci Castorama. Oprócz tego inwestycja będzie obejmować galerię handlowo-usługową oraz specjalistyczny park handlowy.

Docelowo kompleks zajmie blisko 110 tys. mkw. terenu, co oznacza, że będzie – jak się przewiduje – jednym z największych zintegrowanych parków handlowych w Europie. W kolejnym etapie przewidziano budowę parku technologiczno-biurowego (Europa Office Park), który zaoferuje ok. 40 tys. m kw. powierzchni biurowej.

Założona w 2005 roku spółka Helical Poland jest spółką zależną Helical Bar plc, brytyjskiej firmy inwestycyjno- deweloperskiej, notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Londynie. Znaczny potencjał wzrostu rynków Europy Centralnej, skłonił firmę do otwarcia pierwszego zagranicznego biura w Warszawie. W 2008 roku otwarto dodatkowe biuro w Krakowie.

Helical Poland specjalizuje się w budowie sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych. W najbliższych latach zamierza oddać do użytku ponad 110 tys. mkw. w kolejnych projektach zlokalizowanych na południu Polski. Firma poszukuje możliwości inwestycyjnych w największych polskich aglomeracjach. W strefie jej zainteresowań mieszczą się istniejące obiekty, tereny przeznaczone pod zabudowę wielkopowierzchniową oraz projekty typu joint-venture.