Dzięki wyższej rozdzielczości obrazu, operator może rozróżnić drobne szczegóły, co ma istotne znaczenie na przykład przy rozpoznawaniu twarzy. Implementacja H.264 umożliwia transmisję obrazu wysokiej jakości przy zmniejszeniu ilości zajmowanego miejsca nawet o 50 proc. w porównaniu z MPEG-4. Przechwytywanie wszystkich szczegółów obrazu nie odbywa się kosztem pogorszenia częstotliwości ramki, co ma znaczenie dla rozpoznawania obiektów. Bosch oferuje także skalowalne rozwiązania do zapisu wideo, które umożliwiają modernizację systemów zabezpieczeń do standardu HD. Pozwala to obniżyć początkowe nakłady oraz umożliwia stopniową rozbudowę systemu.

Produkty HD firmy Bosch są w pełni zgodne z ONVIF, umożliwiając integrację z rozwiązaniami innych firm. Dzięki intuicyjnemu oprogramowaniu funkcjonariusze ochrony mogą bezproblemowo obserwować obraz z urządzeń o wysokiej i standardowej rozdzielczości w tym samym systemie. W rezultacie użycie systemu jest łatwiejsze, a integrator może wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla każdej lokalizacji.

Opracowana przez firmę Bosch funkcja IVA (Intelligent Video Analysis) zapewnia inteligentną analizę obrazu oraz automatyczne alarmowanie i wyszukiwanie. Funkcja ta, zoptymalizowana pod kątem standardu HD, prezentuje więcej informacji w tym samym polu widzenia, co pozwala na dokładniejszą analizę.