Liczba ofert pracy systematycznie rośnie – takie wnioski można wysnuć z raportu „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2010”, opracowanego przez portal rekrutacyjny Pracuj.pl. W minionym kwartale, pracodawcy umieścili w tym serwisie prawie 65 tys. ofert, to jest o 16 proc. więcej niż w II kwartale i o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku, kiedy rynek ogarnęło znaczące spowolnienie gospodarcze.

Na pierwszym miejscu pod względem liczby ofert pracy znajduje się branża handel i sprzedaż z wynikiem 18,5 tys. ofert. Zaraz za nią uplasował się sektor finansowy (11 tys.) oraz budowalny (8 tys.).

– Bez wątpienia sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie lepsza niż rok temu, ale musimy pamiętać, że na wzrost liczby propozycji od pracodawców wpływa również ich większa aktywność w internecie. Pracodawcy chcą być po prostu tam, gdzie ich potencjalni pracownicy, a sieć jest obecnie najszybszym, najwygodniejszym i najtańszym źródłem ofert pracy – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. – Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre z branż stale szukają tego samego rodzaju pracowników, co wynika z ich dynamicznego rozwoju, ale również z dużej rotacji na stanowiskach, szczególnie tych handlowych – dodaje prezes Gacek.