W wyniku wezwania chce osiągnąć 66 proc. głosów na WZA Elzabu. Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 2 listopada i potrwają do 16 listopada. Aktualnie Novitus kontroluje posiada nieco ponad 2 mln akcji, stanowiących 19,62 proc. głosów na WZA Elzabu.

– Skala polskiego rynku urządzeń fiskalnych, który jest prawdopodobnie największym rynkiem urządzeń fiskalnych na świecie oraz ogólnoświatowa tendencja, by wprowadzać obowiązek używania urządzeń fiskalnych daje niepowtarzalną szansę na zbudowanie światowego gracza w Polsce. Na świecie obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych obowiązuje w około 30 krajach i szacuje się, iż w następnych latach będzie następował wzrost liczby krajów stosujących kasy fiskalne ze względu na ewidentne oszczędności dla budżetów państw. UE rozważa wprowadzenie takiego obowiązku w postaci unijnych aktów prawnych. Od początku tego roku obowiązek taki wprowadziła Szwecja. Plany wprowadzenia fiskalizacji są rozważane w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej i Azji. Szanse na powodzenie projektu zbudowania liczącego się na świecie producenta urządzeń fiskalnych daje odpowiednia skala działalności w Polsce oraz sukcesy eksportowe – czytamy w komunikacie Novitusa.

Spółki Novitus SA i Elzab SA mają razem około 42 proc. udziału w rynku, co daje dobre podstawy do ekspansji zagranicznej.