Najnowszy raport banku Barclays Capital „Dojrzałe rynki wschodzące. Droga do wyższej klasyfikacji” odczepia Polsce i Czechom przypisaną wcześniej łatkę „rynków wschodzących” i nazywa je „dojrzałymi rynkami wschodzącymi”. Dlaczego? Bo w czasie globalnego kryzysu te dwa kraje dokonały finansowej konsolidacji i udowodniły swoją niezależność finansową od zewnętrznych źródeł finansowania. To przyczyniło się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej tych krajów.

– Inwestorzy dostrzegają wzmożone zainteresowanie najemców rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, co daje im poczucie pewności i tym samym zwiększa zainteresowanie inwestycjami w tych krajach – komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Jones Lang LaSalle.

W Polsce możemy spodziewać się zwiększonej aktywności inwestycyjnej, głównie w sektorze centrów handlowych. – Jeśli chodzi o konkretne zainteresowanie inwestycjami, zależne jest ono od danej grupy inwestorów i skupia się na najlepszych nieruchomościach biurowych i centrach handlowych. Obserwujemy także zwiększoną aktywność na rynku wynajmu powierzchni magazynowych, dzięki czemu spodziewamy się większego zainteresowania także w tym sektorze nieruchomości – dodaje Tomasz Trzósło Jones Lang LaSalle.

Jones Lang LaSalle jest międzynarodową firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości. Doświadczone zespoły ekspertów oferują kompleksowe usługi z zakresu nieruchomości umożliwiając wzrost wartości klientom zainteresowanym najmem, obrotem lub inwestowaniem w nieruchomości. Jones Lang LaSalle obsługuje klientów w 60 krajach w 750 lokalizacjach na świecie, w tym posiadając sieć 180 biur korporacyjnych. Dochód firmy w 2009 roku wyniósł 2,5 mld USD.