Nowe Centrum Dystrybucyjne przystosowane jest do przechowywania świeżej żywności. Ma powierzchnię magazynową blisko 15 tys. mkw. Nie jest ono jednak typowym magazynem składowania i przechowywania produktów na regałach. Produkt przebywa tu tylko od 4 do 20 godzin, a temperatury w magazynie nigdy nie przekraczają 12 stopni Celsjusza. Taka szybka wymiana towarów, przy zastosowaniu optymalnej temperatury, pozwala na ciągłe zachowanie świeżości i wysokiej jakości wszystkich produktów. Ponadto nad całym przebiegiem procesów przechowywania i transportu czuwają specjalne elektroniczne systemy monitorujące i kontrolujące, a także zespół 25 wysoko wykwalifikowanych kontrolerów Tesco. Każdy produkt, na swej drodze od dostawcy do sklepu, przechodzi kilkakrotnie kontrolę. Np. w przypadku owoców i warzyw każdy produkt kontrolowany jest pod kątem soczystości, wielkości i twardości w momencie odbierania go od dostawcy, potem kontrolowana jest temperatura przechowywania w magazynie i w momencie przewożenia. Ostateczna kontrola odbywa się w sklepie przed wyłożeniem towaru na półki. Takie rygorystyczne traktowanie produktów daje gwarancję, że po dotarciu do sklepu są one w jak najlepszej kondycji. Sieć Tesco jako jedyna w Polsce, posiada tak rozbudowany system kontroli jakości swoich produktów.

Magazyn Centralny to także wiele korzyści dla dostawców i klientów. Dostawcom gwarantuje on m.in.: redukcję kosztów transportu (zamiast prawie 50 lokalizacji będzie tylko jedna), redukcję kosztów fakturowania, uproszczony sposób reklamacji, bardziej precyzyjne planowanie dostaw czy uproszczoną gospodarkę opakowaniami. Klienci zyskają na większej dostępności produktów we wszystkich sklepach, a także co najważniejsze na wysokiej jakości kupowanych produktów.

Ogólnokrajowe dostawy będą obsługiwane przez 130 naczep transportowych zaopatrzonych w system GPS, który dokładnie wskazuje lokalizację ciężarówki, a także rejestruje każde jej otwarcie i zamknięcie. W panelach, z których zbudowany jest magazyn wykorzystano amoniak jako czynnik chłodniczy. Tesco zdecydowało się na takie wyprzedzenie technologicznie zgodnie z tendencją panującą w Europie Zachodniej, by wykorzystywać najbardziej naturalne czynniki chłodnicze przyjazne środowisku (amoniak czy dwutlenek węgla).

Korzyści dla środowiska naturalnego Magazyn Centralny to także wiele korzyści dla środowiska naturalnego. Oprócz wspomnianego wyżej przyjaznego czynnika chłodniczego, Tesco jest jedyną firmą w Polsce, która wykorzystuje system opakowań wielorazowego użytku do przechowywania i transportu produktów. Taki system opakowań (tzw. greentrays) pozwala na prawie całkowite wyeliminowanie z użycia opakowań papierowych i drewnianych. Opakowania typu "greentrays" pozwalają także na dużo bezpieczniejszy przewóz produktów, bez obaw że stracą one na jakości. Centrum posiada także własne zaplecze z obrotem ekologicznym zużytych smarów i olejów oraz myjnię dla samochodów z zamkniętym obiegiem wody. Miesięcznie w myjni czyści się 900 naczep, wykorzystując 2000 litrów wody, co pozwala zaoszczędzić prawie 360 000 litrów wody.

Otwarcie centrum w Teresinie to kolejny etap rozwoju Tesco w Polsce, który poprzez organizację własnej logistyki przyczynia się do unowocześniania krajowego handlu detalicznego i zwiększa konkurencyjność polskich dostawców.