Zakończenie inwestycji planowane jest w październiku 2011 roku. W galerii o powierzchni 50 tys. mkw., z czego 23 tys. mkw. to pow. najmu, znajdzie się ok. 80 sklepów.

Wśród najemców którzy już podpisali umowy najmu w grudziądzkiej Alfie są m.in.: H&M, Reserved i Cropp oraz CCC i Deichmann. W galerii znajdzie się również pięciosalowe kino Helios. Inwestor zaplanował również budowę ponad 700 miejsc parkingowych. Część z nich zostanie zlokalizowana na dachu galerii.

W ramach uzgodnień z władzami Grudziądza, spółka JWK Invest, deweloper projektu, po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, wpłaciła do kasy miejskiej blisko 4 mln zł. Pieniądze te zostaną wykorzystane jako wkład samorządu w realizację przebudowy ul. Portowej. Pozostał środki pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Koszt realizacji inwestycji „Rewitalizacja i adaptacja obszaru poprzemysłowego w Grudziądzu do nowych funkcji turystyczno – rekreacyjnych ETAP I – ul. Portowa, Marcinkowskiego, Trasa Dworcowa” to ok. 10 mln zł. Pierwsze prace rozpoczęły się w połowie lipca i zgodnie z harmonogramem potrwają do 31 października. W ramach zadania zaplanowano wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni i dostosowanie jej do kategorii ruchu KR 3, w ciągu ulic powstaną ścieżki pieszo – rowerowe oraz nowe nawierzchnie chodników. Powstanie także nowe oświetlenie drogowe oraz kanalizacja deszczowa oraz dwa skrzyżowania typu „rondo” i nowe zjazdy do posesji.