13 października Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy Emperia Holding na mocy podjętej uchwały upoważniło spółkę do skupu akcji własnych – do 25 proc. kapitału zakładowego, za łączną cenę nie przekraczającą 500 mln złotych. Ten zapis władze Eurocash uznały za niezgodny z prawem.

– Uważamy, że planowany "buy back" jest niezgodny z prawem. Ponieważ niedługo możemy stać się znaczącym akcjonariuszem Emperii, nie chcielibyśmy aby spółka miała problem prawny. Obawy miała również część akcjonariuszy, co widać po wynikach głosowania – komentował na naszym portalu Luis Amaral, prezes Eurocash.

Przypomnijmy, że zarząd Emperii nie zgodził się na proponowaną przez Eurocash fuzję spółek. Dlatego Eurocash skierował ofertę do pozostałych akcjonariuszy lubelskiej spółki. Parytet wymiany akcji, które zostaną zaoferowane za jeden walor Emperii, został ustalony na 3,76. Przyjmowanie zapisów na akcje ma ruszyć 15 listopada.

Grupa Handlowa Emperia osiągnęła w pierwszym półroczu 2010 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 2,83 mld zł, wyższe o 5,5 proc., i zysk netto w wysokości 32,4 mln zł, wyższy o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. pierwszym półroczu 2010 roku realizowano plany konsolidacyjne Grupy Handlowej Emperia.