Powszechnie stosowany w korytarzach i wąskich przejściach poziomy format obrazu wideo nie jest rozwiązaniem doskonałym, ponieważ w klatce znajdują się nieprzydatne fragmenty obrazu. Oznacza to, że jakość obrazu nie jest maksymalna, nie można zatem wykorzystać pełnego pokrycia i rozdzielczości przetwornika obrazu kamery. Tak skonfigurowany system monitorujący obszary, które tego nie wymagają, niepotrzebnie wykorzystuje przepustowość i pamięć.

Corridor Format firmy Axis emituje strumienie wizyjne o orientacji pionowej, nadające się do monitorowania wąskich obszarów. Tym samym poprawia jakość obrazu i eliminuje typowy w przypadku obrazu o orientacji poziomej problem nadmiernego zapełniania przepustowości i pamięci.

Corridor Format jest przydatny w połączeniu z nowoczesnymi kamerami sieciowymi HDTV, pracującymi w formacie 16:9, bo obraz wyjściowy może być wyświetlany z zachowaniem tych samych parametrów.
– Nowy sposób wyświetlania obrazu o proporcjach 9:16, charakterystyczny dla formatu Corridor Format, umożliwia uzyskanie wysokiej jakości obrazu w przypadku całego monitorowanego miejsca, przy zastosowaniu tylko jednej kamery sieciowej, nawet jeśli znajduje się ona na znacznej wysokości – powiedział Claude Verville, wiceprezes Wydziału Zapobiegania Stratom, Bezpieczeństwa oraz Zarządzania Niebezpiecznymi Materiałami, Lowe’s Companies.

Corridor Format Axis Communications uzyskać można dzięki połączeniu dwóch innowacyjnych funkcji. Najpierw należy zainstalować kamerę Axis tak, jakby leżała na boku lub przekręcić unikalny 3-osiowy obiektyw kamer kopułkowych o 90 stopni podczas montażu. Następnie za pomocą interfejsu konfiguracji kamery należy obrócić obraz o 90 stopni – funkcja wymagająca dużej mocy obliczeniowej, wyjątkowa dla kamer sieciowych firmy Axis – dzięki czemu operator widzi obraz taki, jaki miał być widziany
Corridor Format jest obsługiwany przez większość stałopozycyjnych kamer sieciowych firmy Axis, a rotacja obrazu możliwa dzięki wydajnym procesorom będącym składową kamer. Ponadto Corridor Format jest obsługiwany przez wiodące w branży aplikacje do zarządzania materiałami wizyjnym opracowane przez partnerów programistycznych firmy Axis, takie jak Exacq Technologies, Genetec, Milestone Systems oraz On-Net Surveillance Systems, a także kolejną wersję programu AXIS Camera Station ver.3.40.