Prace przy transporcie centrali wentylacyjnych odbyły się w środę 27 października. Skomplikowana operacja trwała 3 godziny i ze względów bezpieczeństwa została przeprowadzona przed otwarciem obiektu. Słowacki śmigłowiec MI8 przetransportował z sąsiedniego lotniska na dach centrum handlowego 3 Stawy sześć central wentylacyjnych o wadze 2 ton każda. Przy posadowieniu urządzeń na dachu pracowało 20 osób z obsługi śmigłowca i firmy wykonawczej.

Zamontowane urządzenia są ekologiczne i energooszczędne. Nowe centrale wraz z BMS-em nadzorującym ich pracę, będą zużywały ok. 20 proc. mniej energii elektrycznej i nie będą emitowały szkodliwego czynnika chłodzącego R22.

O wymianie central wentylacyjnych, po 12 latach nieprzerwanej pracy, zdecydowali zarządca galerii 3 Stawy – firma Apsys Polska w porozumieniu z właścicielem – Union Investment Real Estate AG. Prace wykonała firma Wiwent. Nad bezpieczeństwem czuwała lokalna jednostka Państwowej Straży Pożarnej.

Apsys to międzynarodowy operator nieruchomości handlowych. W Polsce jest deweloperem i zarządcą 17 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 700 tys. mkw., zlokalizowanych w 13 miastach Polski. Flagowym projektem firmy w Polsce jest wielofunkcyjne centrum Manufaktura w Łodzi.