Jak wynika z najnowszego raportu Coface Poland, w okresie od stycznia do września 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 112 firm handlowych, w tym 20 z branży handlu detalicznego. To spadek o ponad 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Ale w 2008 roku upadłości w handlu detalicznym było znacznie mniej, bo zaledwie 11.

– Sytuacja w gospodarce ustabilizowała się, przynajmniej jeśli chodzi o liczbę bankructw ogłaszanych przez polskie sądy. Po półtorarocznym okresie wzrostów upadłości, ostatnie miesiące były okresem wyhamowania dynamiki wzrostu. Jest ich wciąż znacznie więcej niż w przedkryzysowym roku 2008, jednak wypłacalność firm przestała się pogarszać. Są nawet takie sektory, jak handel hurtowy i detaliczny, gdzie liczba upadłości spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Konsumpcja jest wciąż na tyle silna, iż firmy handlowe poprawiły swoje wyniki – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka ubezpieczyciela należności Coface Poland.

Grupa Coface, której początki sięgają 1946 roku działa w zakresie ochrony, finansowania i zarządzania należnościami. Posiada swoje oddziały w 65 krajach, a poprzez sieć firm partnerskich CreditAlliance obecny jest w 96 krajach.

Coface Poland działa na rynku polskim od 1992 r., realizując usługi zarządzania należnościami i ryzykiem kredytowym. Na rzecz ponad 2,2 tys. stałych klientów w Polsce pracuje blisko 400 osób.