Postanowienie wydał Wydział Gospodarczy Sądu Okręgowego w Lublinie. Jak poinformował nas Artur Ozimek, rzecznik lubelskiego sądu, zakaz realizacji buy backu obowiązuje do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego.

Przypomnijmy, że na ostatnim walnym zgromadzeniu Emperii, akcjonariusze upoważnili zarząd do skupu akcji własnych w celu ich umorzenia – do 25 proc. kapitału zakładowego, za łączną cenę nie przekraczającą 500 mln złotych. Ta decyzja od razu wzbudziła sprzeciw przedstawicieli Eurocashu, którzy planują przejęcie lubelskiej Emperii. Władze Eurocashu uznały, że planowany buy back jest niezgodny z prawem. Dlatego związany z tą firmą Jan Domański, który posiada także akcje Emperii, zaskarżył kontrowersyjną uchwałę. O tym, czy uchwała Emperii jest zgodna z prawem, zadecyduje teraz sąd.

Emperia to polska grupa handlowa, która prowadzi handel detaliczny oraz dystrybucję artykułów spożywczych i kosmetyczno-chemicznych. Łącznie w ramach sieci detalicznych Emperii działa już ponad 3,8 tys. polskich sklepów. Grupa Handlowa Emperia w całym kraju zatrudnia niemal 13 tysięcy osób. Głównym założeniem strategii Grupy na lata 2010 – 2012 jest wydzielenie trzech dywizji biznesowych: Grupy Dystrybucyjnej Tradis, Supermarketów Stokrotka/Delima oraz Nieruchomości. Planowane jest także upublicznienie dywizji dystrybucyjnej (do końca marca 2011) i supermarketów (pierwsza połowa 2013).