Od 15 listopada na pierwszym piętrze galerii pojawi się wystawa śląska, na której zostaną zaprezentowane tradycyjne śląskie stroje, wystrój izby i kuchni śląskiej. Natomiast w ramach wystawy górniczej – zabytkowe lampy, sprzęt ratunkowy, kilofy, stroje górników robocze i galowe, wózki górnicze, ordery i odznaczenia górnicze. Eksponaty zostały udostępnione przez kopalnię KWK „Marcel”, Szkoły Podstawowe nr 15 i 16 w Rybniku oraz prywatnych kolekcjonerów.

W czasie Dni Śląskich na terenie galerii zagoszczą też dwie wystawy tematyczne. Pierwsza, „MyŚlązOki” przybliży sylwetki znanych osób, które pochodzą z tego regionu. Druga składać się będzie ze zdjęć i rycin przedstawiających dawny rybnicki browar, na miejscu którego obecnie znajduje się galeria Focus Mall.

Specjalnie dla szkół i przedszkoli na terenie galerii zostały przygotowane „lekcje śląskie” – 22-26 listopada w godz. 9-14 po wystawach oprowadzał będzie kustosz, który opowie o historii Śląska.

Niedziela 28 listopada będzie dniem dedykowanym górnictwu, w całości poświęconym zabytkowym kopalniom, pracy górników i tradycji górniczych rodzin. Od godz. 15.00 ruszją też tradycyjne gwarki. Wystąpi orkiestra górnicza „Marcel” i pojawi się również tajemniczy Skarbek, który przytoczy legendy górnicze. Zabawę będzie prowadził kabaret Noł Nejm.

Partnerem imprezy jest producent piwa „Rybnicki”. Patronat medialny nad imprezą objęły: Tygodnik Regionalny Nowiny Rybnickie, Radio 90 oraz portal www.rybnik.com.pl.