Obecność premiera nie był przypadkowa. Jak mówi Rafał Sonik, prezes Gemini Holdings, Donald Tusk wspiera działalność „Siemachy” już od lat.

Gemini Park jest pierwszym w Polsce centrum handlowym poszerzonym o placówkę o charakterze wychowawczym. Niedługo zaczną powstawać kolejne, również w galeriach handlowych – w Krakowie, Rzeszowie, Kielcach. „Siemacha” stanie się również częścią Gemini Park w Bielsku Białej.

– Kiedy 10 lat temu przekonywaliśmy, że w przestrzeni centrów handlowych muszą znaleźć się podwórka, patrzono na nas z niedowierzaniem. Tymczasem centra handlowe dawno stały się współczesnymi ulicami. Ale ulica zawsze jest anonimowa, autonomiczna i potrzebne jej podwórko, na którym nawiązywane są więzi. Takim podwórkiem będzie nasz ośrodek – mówił podczas ośrodka inauguracji ks. Andrzej Augustyński. Do końca października do tarnowskiej Siemachy zapisało się 1251 dzieci.

Budynek tarnowskiego MORS przypominający domek z kolorowych klocków zaprojektował Bartosz Kuśnierz, architekt i jeden z pierwszych wychowanków „Siemachy”. Jego budowa trwała 17 miesięcy i kosztowała blisko 8 mln zł. Nowoczesny, trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko 2 tys. mkw. wyposażony jest w nowoczesne laboratoria edukacyjne.