Agora Bytom to dzieło duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners oraz norweskiej firmy Borgestad. Celem inwestorów było stworzenie w Bytomiu wielofunkcyjnego obiektu, nawiązującego do historii miasta i wpisującego się w jego architekturę, a także stanowiącego element rozwoju ekonomicznego regionu.

Dzięki inwestycji wartej ponad 90 mln euro, na działce o powierzchni prawie 11 tys. mkw. powstał pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni 57 tys. mkw. Galeria znajduje się na placu Kościuszki, a jej parking na 820 miejsc położony jest w kwartale pomiędzy ulicami Kwietniewskiego, Jainty, Dzieci Lwowskich i Webera.

W chwili otwarcia na klientów czekać będą marki C&A, H&M, Reserved, CCC, Lindex, Martes Sport i RTV Euro AGD. Agora Bytom to jednak nie tylko galeria handlowa – to również miejsce spotkań, centrum rozrywki i biznesu. Agora Bytom zamierza położyć nacisk również na kulturę. Pod prezentację lokalnej kultury poświęcono całe trzecie piętro obiektu. Do dyspozycji klientów będzie dodatkowo multikino Cinema City, Fantasy Park oraz restauracje i kawiarnie.

– Otwieramy galerię, w której wynajęte jest 90 proc. powierzchni – mówi Jan Olav Braaten z firmy Braaten+Pedersen plus Partners. – Nie jest tajemnicą, że globalna zapaść gospodarcza była dla nas wyzwaniem. Budowa Agory Bytom przypadła na czas szczytu kryzysu i w Polsce odczuliśmy jego międzynarodowe skutki. Mimo to dziś Agora Bytom jest miejscem, w którym jest wielu najemców i marek – dodaje.