Wzrost przychodów z wynajmu jest efektem przychodów z nowo oddanych do użytku obiektów oraz poprawy stopnia wynajęcia powierzchni. Marża operacyjna na wynajmie wyniosła 74 proc. – Wyniki GTC w III kwartale odzwierciedlają poprawę w działalności spółki. Widzimy oznaki ożywienia na kilku rynkach wynikające ze wzrostu popytu na nowe powierzchnie biurowe i komercyjne ze strony najemców. Dzięki znaczącemu portfelowi inwestycji w budowie, GTC będzie w stanie wykorzystać te okazje szybciej niż konkurenci – mówi Eli Alroy, przewodniczący Rady Nadzorczej GTC.

Wzrost przychodów z wynajmu został częściowo zniwelowany przez niższe przychody ze sprzedaży mieszkań, które w III kwartale 2010 roku wyniosły 6 mln euro (wobec 11 mln Euro rok wcześniej), co wynikało z mniejszej liczby apartamentów i domów przeznaczonych do sprzedaży.

Zysk brutto z działalności operacyjnej podwyższył się do 23 mln euro (+28 rok do roku).

Dodatni wynik aktualizacji wyceny portfela nieruchomości w wysokości 3 mln euro wskazuje na dalszą poprawę zarówno na rynku inwestycyjnym jak i wynajmu.

Zysk z działalności kontynuowanej wzrósł znacząco do 21 mln euro, podczas gdy w tym samym okresie 2009 spółka zanotowała 30 mln euro straty.

Koszty finansowe ukształtowały się na poziomie 20 mln euro (wobec 13 mln euro przed rokiem) głownie w wyniku zwiększenia kredytów finansujących nowe projekty oraz pozyskanym kredytom refinansowym. Średni koszt finansowania długiem pozostał na poziomie 6 proc.

– Z wysokim poziomem gotówki, długim terminem zapadalności zobowiązań i potwierdzoną historią dokonań, GTC jest wiarygodnym partnerem dla czołowych europejskich banków. Jesteśmy w stanie pozyskać finansowanie na korzystnych warunkach, co obecnie jest głównym czynnikiem powodzenia w biznesie deweloperskim – komentuje Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC.

GTC utrzymuje korzystną strukturę zapadalności długu – około 50 proc. zadłużenia jest wymagalne w 2016 roku i później.

Zysk netto w III kwartale wzrósł do 5 mln euro, podczas gdy rok wcześniej spółka zanotowała 34 mln straty.

29 października 2010 r. GTC sfinalizowała umowę sprzedaży budynków Topaz i Nefryt funduszowi zarządzanemu przez Rreef Investment GmbH za kwotę 79 mln euro. Sprzedaż, po spłacie zobowiązań, przyniosła GTC 21 mln euro wolnej gotówki.

We wrześniu 2010 r. GTC Romania, zawarła wspólnie ze swoim partnerem w tym projekcie – funduszem Blue House, umowę kredytu refinansowego o wartości 80 mln euro dla City Gate – biurowca w Bukareszcie, który zdobył dwie nagrody CEE Real Estate Quality Awards. Umowa została podpisana z konsorcjum banków, w skład której wchodzą Alpha Bank Group, Bank of Cyprus oraz Eurobank EFG Group. – To największa transakcja refinansowania nieruchomości w Rumunii w tym roku – mówi Hagai Harel, członek zarządu i dyrektor ds. Inwestycji Zagranicznych GTC. – To również jeden z najbardziej znaczących kredytów na rynku nieruchomości komercyjnych w tym kraju od początku kryzysu gospodarczego – dodaje.

Kolejnym przykładem na poprawę sytuacji na rynku Europy Południowo-Wschodniej, jest podpisana przez GTC umowa najmu z francuską siecią hipermarketów CORA dla Gallerii Arad w Rumunii na 9 tys. mkw. Hipermarket Cora w Galerii Arad będzie pierwszym hipermarketem Romania Hypermarche w tym mieście. Wcześniej najemcami Galerii Arad zostały m.in. marki Reserved, Sprider, Leonardo, House of Art, Fox, Cinema City, Tina R, Altex i wiele innych.

11 listopada 2010 otwarte zostało nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe z częścią biurową – Galeria Harfa w Pradze. Pomimo trudnej sytuacji na rynku, GTC udało się zapewnić finansowanie dla tak dużego projektu i osiągnąć 90 proc. wynajęcia powierzchni przez międzynarodowych najemców jak H&M, C&A, Marks and Spencer, New Yorker, Sephora, a także supermarket Spar.

Także 11 listopada 2010 GTC otworzyła Galerię Stara Zagora w Bułgarii. Całkowita powierzchnia najmu Galerii Stara Zagora wynosi 25 000 mkw. Lista najemców obejmuje wiele międzynarodowych i lokalnych marek, jak Zara, Berska, Stradivarius, Pull & Bear, Reserved, Deichman, jak również pierwszy w mieście multiplex Cinema City.