Agora Bytom to projekt duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners oraz norweskiej firmy Borgestad. Inwestorzy postawili sobie za cel stworzenie w Bytomiu wielofunkcyjnego obiektu, nawiązującego do historii miasta i dobrze wpisującego się w jego architekturę.

– Agora ma szansę zaktywizować miasto. Już teraz odnotowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. W ciągu dwóch lat miasto sprzedało wszystkie kamienice znajdujące się w pobliżu Agory, a wiele prywatnych nieruchomości jest odnawianych – podkreśla Piotr Koj, prezydent Bytomia.

Agora Bytom to pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni 57 tys. mkw., który łączy w sobie funkcje handlowe, rozrywkowe i kulturalne. Wspieraniu i animacji lokalnej kultury poświęcono całe trzecie piętro obiektu, a także galerię w atrium. Poza ofertą kulturalną aktualnie do dyspozycji klientów jest ok. 65 sklepów z branż: odzieżowej, obuwniczej, sportowej, kosmetycznej i elektronicznej, a także centrum rozrywki Fantasy Park oraz kawiarnie i restauracje. Od 17 listopada w galerii ruszyło także kino Cienema City.

– Oferta handlowa galerii będzie się systematycznie powiększać. Do połowy grudnia w Agorze otwartych będzie kolejnych około 20 – 30 sklepów, zaś do końca marca 2011 – jeszcze kilkanaście – zapowiada Mirosław Cechowski, dyrektor Agory Bytom.

Generalnym wykonawcą obiektu była firma Erbud. Przy realizacji projektu uczestniczyły także firmy: Niras Polska i Biuro Architektoniczne Arkus. Zarządzaniem nieruchomością zajmuje się EMCM Poland.