Centrum ruszy w IV kw. 2012 roku

Na polskim rynku galerii handlowych są to bardzo nowatorskie rozwiązania. Zdecydowaliśmy się je wprowadzić w Sferze, ponieważ cenimy zasady zrównoważonego rozwoju, racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Sporo przy tym oszczędzamy.

Te nowoczesne rozwiązania są dość kosztowne, ale oszczędności zauważalne są niemal od razu, zwłaszcza w obiektach tak dużych jak nasza galeria. Sfera posiada 140 tys. mkw. i regularne koszty utrzymania budynku są bardzo wysokie. Szara woda, free cooling, odzyskiwanie wody opadowej i rekuperacja pozwalają znacząco obniżyć bieżące wydatki na energię elektryczną, czy wodę.

W podziemiach Galerii Sfera został wykonany zbiornik betonowy o pojemności 600 metrów sześciennych do gromadzenia wód opadowych (deszczówki), która wykorzystywana jest do podlewania roślin i celów gospodarczych. Zbiornik posiada układ automatyki nadzorujący utrzymanie odpowiedniej ilości wody.
W galeriach handlowych często spotykamy się też z sytuacją, gdy bez względu na panującą porę roku jesteśmy zmuszeni produkować wodę lodową, potrzebną do zapewnienia odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu. By obniżyć koszty eksploatacji (koszty wytworzenia wody lodowej), w agregatach chłodniczych ze skraplaczami chłodzonymi powietrzem instaluje się system o nazwie free cooling („darmowe chłodzenie").

Darmowy chłód jest systemem pozwalającym na wytwarzanie wody lodowej bez angażowania sprężarek chłodniczych, a wykorzystującym tylko niską temperaturę powietrza zewnętrznego w chłodnych porach roku. W Sferze zainstalowaliśmy 13 takich agregatów chłodniczych. Rozwiązanie to daje spore korzyści.
Przyjmując do analizy 100kW agregat chłodniczy, pracujący 24h na dobę, produkujący wodę lodową o parametrach 12-7 stopni Celsjusza oraz dane temperaturowe uzyskane dla Warszawy – w takim układzie free cooling rocznie pozwala oszczędzić około 174 975 kWh energii elektrycznej, co przy średnim koszcie 0,35 zł za jedną kWh daje oszczędności około 52 492 zł w skali roku.

Chętnie stosujemy również rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła lub chłodu (w zależności od pory roku) z klimatyzacji i wentylacji budynku, co zmniejsza zużycie energii i stabilizuje temperaturę wewnątrz obiektu. W centralach wentylacyjnych zainstalowaliśmy wymienniki ciepła lub chłodu, które ogrzewają lub schładzają świeże powietrze wtłaczane do budynku. W ten sposób odzyskujemy do 70 proc. ciepła lub chłodu.