Jak podaje firma Cushman & Wakefield w najnowszym raporcie podsumowującym trzeci kwartał tego roku, na rynku najmu w sektorze handlowym nastąpił wzrost aktywności. Podobnie jak w pierwszym półroczu największy popyt generują głównie najemcy dużych powierzchni. Stawki czynszów utrzymują się na dość stabilnym poziomie we wszystkich podsektorach rynku handlowego, natomiast w najlepszych centrach handlowych nieznacznie wzrastają.

Firma zwraca uwagę, że w omawianym okresie otwarto kilka nowych centrów handlowych, ale ze względu na trudności z pozyskiwaniem finansowania i niewielkim popytem wśród najemców liczba nowych obiektów oddawanych do użytku w porównaniu z ubiegłym rokiem wyraźnie się zmniejszyła.

Największym zainteresowaniem cieszą się najlepsze obiekty w większych miastach. Jednocześnie najemcy dużych powierzchni handlowych kontynuują ekspansję na terenie całego kraju. Jako przykłady takiej ekspansji analitycy podają konkretne marki: firma New Yorker wynajęła 710 mkw. w Galerii Słonecznej w Radomiu, C&A wynajęła 1 380 mkw. w Galerii Sanowa w Przemyślu, Stokrotka wynajęła 1 840 mkw. w Galerii Katowickiej, Pure zajmie 1 535 mkw. w Centrum Agora w Bytomiu, a sieć Multikino podpisała umowę najmu 3 045 mkw. w Millennium Hall w Rzeszowie.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 13 tys. pracowników w 231 biurach w 60 krajach.