15 listopada br., w pierwszym dniu otwarcia galerii – tylko do godziny 12.30 – Agorę odwiedziło 15 tys. osób, z czego zadowolenia nie ukrywają zarówni inwestorzy, jak i najemcy.

Wśród głównych najemców nowej bytomskiej galerii są się m.in.: ośmiosalowe kino Cinema City, centrum rozrywki Fantasy Park, Pure, H&M, Reserved, Delikatesy Społem Znajomy Sklep, RTV Euro AGD, C&A, Martes Sport, Lindex, Deichmann, Matras, Rossmann, Altero, Home&You, Superpharm. Część z nich otworzy lokale jeszcze w grudniu br. Aktualnie wynajęte jest 90 proc. powierzchni handlowej.

Agora Bytom to projekt duńskiego dewelopera Braaten+Pedersen plus Partners, międzynarodowej firmy deweloperskiej z siedzibą w Kopenhadze, w Danii i lokalnym oddziałem w Gliwicach oraz norweskiej firmy Borgestad, która jest częścią Grupy Borgestad, założonej przez byłego premiera Gunnar Knudsena w 1904 roku. Generalnym wykonawcą obiektu była firma Erbud SA. Przy realizacji projektu uczestniczyły także firmy: Niras Polska oraz Biuro Architektoniczne Arkus. Zarządzaniem nieruchomością zajmuje się EMCM Poland.

Galeria została zbudowana w ciągu dwóch lat na działce o powierzchni prawie 11 tys. mkw. Wartość inwestycji to ponad 90 mln euro.