Dane dotyczące najdroższych lokali przy głównych ulicach handlowych miast, podała firma Cushman & Wakefield w raporcie podsumowującym trzeci kwartał tego roku na rynku nieruchomości. W porównaniu z ubiegłym rokiem czynsze w Warszawie spadły we wrześniu o 5 proc. i osiągnęły wartość 76 euro za mkw. W ten sposób stolicę prześcignął Kraków, gdzie ceny najmu się nie zmieniły i utrzymują się na poziomie 77 euro.

Na dalszych miejscach znajdują się: Katowice z ponad 9 proc. spadkiem do poziomu 59 euro/mk., Poznań z niezmienną kwotą 58 euro oraz Wrocław, gdzie czynsze spadły o 5,8 proc. i wynoszą 49 euro/mkw. Największy spadek w stosunku do ubiegłego roku zanotował Szczecin. Tu czynsze spadły we wrześniu aż o 13,5 proc. i wyniosły 32 euro/mkw.

Jak czytamy w raporcie firmy Cushman & Wakefield, stopy kapitalizacji w trzecim kwartale tego roku dla najlepszych powierzchni handlowych przy głównych ulicach miast, nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego kwartału. Analitycy prognozują, że w krótkiej perspektywie czasowej najwyższe czynsze i stopy kapitalizacji dla najlepszych powierzchni nie ulegną znacznym zmianom.

Cushman & Wakefield jest firmą świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Została założona w 1917 r. i obecnie zatrudnia ponad 13 tys. pracowników w 231 biurach w 60 krajach.