Kamera ta zapewnia obraz o wysokiej rozdzielczości, który pozwala rozpoznać drobne szczegóły w scenie. Dzięki temu kamera nadaje się do nadzorowania wnętrz w sklepach detalicznych, budynkach administracyjnych lub handlowych, gdzie jest wymagana możliwość jednoznacznej identyfikacji osób i obiektów.

AutoDome Junior HD wchodzi w skład nowej oferty rozwiązań HD firmy Bosch. Oferta ta obejmie kamery ruchome i stacjonarne, oprogramowanie oraz systemy rejestracji. Model AutoDome Junior HD łączy w jednym urządzeniu sterownik panoramowania i pochylania, wytrzymałą kopułę oraz kamerę z zoomem i automatycznym ustawianiem ostrości.

Przetwornik CMOS 1/2,5 cala z funkcją skanowania progresywnego zapewnia użytkownikom zoom 160x (optyczny 10x i cyfrowy 16x) oraz rozdzielczość 1080p lub 720p. Wideo HD umożliwia lepszą ocenę sytuacji, a współczynnik kształtu 16:9 zwiększa pole widzenia nie pogarszając szczegółowości obrazu. Większa liczba pikseli na obiekt docelowy ułatwia monitorowanie transakcji finansowych oraz identyfikację i śledzenie małych, wartościowych obiektów, na przykład biżuterii.

Model AutoDome Junior HD jest niemal dwukrotnie mniejszy od tradycyjnej kamery PTZ, dzięki czemu nadaje się do dyskretnego nadzoru.

Multicasting umożliwia jednoczesną transmisję strumieniową wysokiej jakości wideo z różną liczbą klatek na sekundę i rozdzielczością, co daje elastyczność w projektowaniu systemu. Dla przykładu, klienci mogą wybrać wideo HD 1080p lub 720p do rejestracji z kompresją H.264 oraz wykorzystywać strumień H.264 Baseline Profile o małym opóźnieniu do oglądania na żywo i sterowania funkcjami PTZ. Strumień o mniejszej rozdzielczości może być równocześnie przesyłany do nośnika pamięci masowej, a obraz JPEG do urządzenia kieszonkowego.

Dzięki możliwości transmisji strumieniowej z rozdzielczością 720p i szybkością 50 klatek na sekundę (PAL) kamera AutoDome Junior HD zapewnia bardziej płynne panoramowanie i pochylanie niż kamera PTZ, która może wysyłać strumień 720p z szybkością tylko 25 klatek na sekundę. Opcjonalne oprogramowanie do inteligentnej analizy obrazu (Intelligent Video Analysis — IVA) umożliwia przetwarzanie sygnału przez kamerę i automatyczne ostrzeganie operatora w przypadku zagrożenia. Większa gęstość pikseli w obrazie z kamery AutoDome Junior HD umożliwia optymalne wykorzystanie funkcji IVA z lepszym wykrywaniem poruszania się bez celu, przekroczenia linii i innych potencjalnych zagrożeń.

Kamera jest zgodna ze standardem Open Network Video Interface Forum (ONVIF), co ułatwia jej integrację z innymi urządzeniami wideo IP.

Dla ułatwienia użytkowania, kamera obsługuje 64 ustawione pozycje, jedną ustawioną trasę śledzenia i jeden tryb automatycznego panoramowania.