Panattoni wchodzi na rynek nieruchomości handlowych

Nowoczesne technologie, np. systemy CCTV, dostarczają materiałów dowodowych w postaci nagrań poszczególnych zdarzeń (gdy dochodzi do ujęcia i rozprawy sądowej), umożliwiają także „wsteczne” odtworzenie zapisanego wcześniej materiału (w przypadku nie wykrytych „na gorąco” kradzieży) i wskazanie lub wyselekcjonowanie potencjalnych sprawców.

Często już sama obecność systemu w danym obiekcie handlowym działa prewencyjnie, gdyż „odstrasza” od zamiaru popełnienia kradzieży – złodziej wybiera inny obiekt, który nie posiada elektronicznych systemów bezpieczeństwa.

W praktyce sprawdzają się także technologie EAS, które pozwalają na zabezpieczenie produktów oraz zwiększenie poziomu wykrywalności kradzieży.

Jednak, aby jak najskuteczniej zabezpieczyć się przed kradzieżami, w pierwszej kolejności należy dokonać przeglądów zamontowanych w obiekcie systemów i ocenić ilości i jakości zabezpieczeń.

Również personel sklepu powinien przejść przeszkolenie, bo ważne jest, aby zabezpieczać produkty, a nie ich opakowania i robić to w sposób jak najmniej widoczny. Warto czasem przypominać pracownikom, na jakie nietypowe zachowania klientów powinni zwracać uwagę, bo system to tylko urządzenia, a w ochronie najważniejszy jest „czynnik ludzki” i szybka reakcja.