Paweł Ulężałko, specjalista ds. handlowych, JK System

Naszą przewodnią strategią jest redukcja do minimum technicznie uzasadnionego wykorzystania energii pierwotnej, potrzebnej do funkcjonowania budynku centrum handlowego Forum.

Od chwili otwarcia galerii w 2007 roku dokonaliśmy już licznych modernizacji i inwestycji, które obniżają konsumpcję energii. Zamontowaliśmy m.in. czujniki ruchu i zmierzchu, markizy przeciwsłoneczne w świetlikach, instalacje 1600 źródeł światła typu LED oraz rekuperatory odzyskujące ciepło i chłód.

Oczywiście koszty realizacji przedsięwzięć proekologicznych są niemałe, ale w pełni uzasadnione w kontekście wyczerpywania się źródeł energii, a co za tym idzie, ciągłego wzrostu cen jej zakupu.

Czas zwrotu nakładów jest na tyle szybki, że kolejne inwestycje energooszczędne planujemy również na kolejne lata. Zamierzamy wykorzystywać energię solarną i wodę deszczową oraz zainstalować płynną regulację oświetlenia zależną od natężenia słonecznego. Obecnie realizujemy inwestycje, których czas zwrotu nakładów wynosi od roku do trzech lat.

Nasze „zielone” działania uwiarygodnia certyfikacja budynku dokonana przez niezależne, obiektywne instytucje, która również przez najemców jest odbierana jako dodatkowa wartość centrum handlowego Forum.