Nagroda to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie. Przyznawana jest od 1987 roku co dwa lata i jest prestiżowym wyróżnieniem dla najlepszych projektów architektonicznych. Wybrane grono ekspertów z Europy zgłasza do konkursu po pięć realizacji, w tym propozycje ze swojego kraju. W tej edycji konkursu nominację otrzymała wrocławska Renoma. Jej kandydatura została zgłoszona nie tylko przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, ale również przez Romana Rutkowskiego, jednego z polskich architektów – ekspertów zasiadającego w międzynarodowym gremium.

– Już samo znalezienie się w gronie nominowanych jest wielkim osiągnięciem. Renoma jest pierwszym obiektem handlowym, który dostał polską nominację do tego konkursu od początku jego istnienia – podkreśla Zbigniew Maćków, założyciel Pracowni Projektowej Maćków, będącej autorem rewitalizacji Renomy.

W skład grona jury wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów, jury wybiera dwa z nich – laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60 tysięcy euro, wyróżnienie to 20 tysięcy euro.

Dom Handlowy Renoma funkcjonuje we Wrocławiu od prawie 80 lat. To nowoczesny obiekt usytuowany w samym sercu Wrocławia – przy ul. Świdnickiej 40. Nowy rozdział w długoletniej historii tego budynku rozpoczął się 25 kwietnia 2009, kiedy firma Centrum Development & Investments, właściciel budynku, ponownie oddała obiekt wrocławianom.

Po gruntownej rewitalizacji i rozbudowie domu handlowego powierzchnia całkowita Renomy liczy ponad 99 tys. mkw., z czego 31 tys. mkw. to powierzchnia handlowa, a 10 tys. mkw. to powierzchnia biurowa, w całości wynajęta przez firmę Hewlett-Packard.