Początek imprezy odbędzie się w środę 1 grudnia o godz. 10. Dzieci i młodzież ze szkół specjalnych i ośrodków terapii zajęciowych wyrażą swoje marzenia tworząc wspólny obraz – każde z nich naklei swoją pracę na olbrzymi arkusz papieru. Ponadto symbolicznie podadzą sobie ręce z osobami pełnosprawnymi.

– Chodzi nam o to, by te środowiska wzajemnie się poznały, otwarły na siebie i oswoiły lęk, który jest typową reakcją na coś, czego nie znamy. Spotkanie w CH Forum jest naszym wspólnym wkładem w przełamywanie stereotypów na temat niepełnosprawności. Malowanie marzeń zaś dowodem, że niezależnie od statusu marzenia mamy podobne – mówi Urszula Sawicka, nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr. 7 w Gliwicach, jedna z inicjatorek happeningu.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, przypadający 3 grudnia, ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 r. Według jego wyników liczba takich osób wynosiła blisko 5,5 mln.

Centrum handlowe Forum jest pierwszym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w Gliwicach, zlokalizowanym w samym centrum miasta. Właścicielem obiektu jest niemiecki fundusz inwestycyjny DEKA Immobilien GmbH. W 2009 roku obroty netto Centrum sięgnęły ok. 200 mln zł. To o 8 mln zł więcej niż w roku poprzedzającym. CH Forum to 140 sklepów, w tym marki, które po raz pierwszy zagościły w mieście: Zara, H&M, Cropp Town, Home&You, Almi Decor, a także jedyny multiplex w Gliwicach – Cinema City.