Od 1 stycznia 2011 roku wszystkie nowe karty płatnicze w Polsce będą wydawane w standardzie EMV. Jest to wymóg unijnego programu SEPA określającego standardy płatności na terenie Unii Europejskiej i wzajemnych rozliczeń pomiędzy instytucjami finansowymi tam działającymi. Dzięki konieczności dostosowania się do tego standardu, liczba kart z mikroprocesorem sukcesywnie rośnie i w tym momencie stanowi już prawie 1/3 liczby wszystkich kart płatniczych. W pierwszym kwartale 2010 r. liczba kart z paskiem magnetycznym spadła o 11 proc. do poziomu 22,3 mln najniższego od trzech lat.

– W tym momencie w Polsce jest ponad 10 milionów kart wyposażonych w mikroprocesor EMV. Jednak niewiele osób wie, jak zaawansowane technologicznie urządzenie posiada w portfelu i z jak wielu dodatkowych funkcji może dzięki niemu skorzystać. Oczywiście karta EMV jest tylko nośnikiem danych. Kolejnym krokiem jest przekonanie banków-wydawców kart, by zaczęły z tych możliwości korzystać i stworzyły produkty, które zainteresują ich klientów. First Data Polska biorąc udział w toczących się obecnie innowacyjnych projektach, aktywnie włącza się w promowanie kart wieloaplikacyjnych na polskim rynku poprzez budowanie nowych rozwiązań – mówi Grzegorz Długosz, członek zarządu First Data Polska.

Technologia chipowa pozwala aktywnie przetwarzać informacje i zarządzać parametrami transakcji. Otworzyło to wiele nowych możliwości, karta nie jest już tylko narzędziem do dokonywania płatności, ale dzięki odpowiednim aplikacjom umożliwia jeszcze inne wykorzystanie. Najpopularniejszą platformą obsługującą dodatkowe aplikacje jest Mifare. By dostosować się do technologicznych możliwości, jakie oferują karty EMV, banki w Polsce decydują się na uatrakcyjnienie swoich produktów. Jedną
z instytucji, które idą w parze z nowymi trendami, jest Gospodarczy Bank Wielkopolski, który wraz z First Data Polska będzie wydawać Kartę Kibica. Docelowo karta ta oprócz spełniania funkcji płatniczej może służyć jako karta miejska, parkingowa i karnet na mecze Lecha Poznań. Wszystkie aplikacje są dostępne w technologii bezstykowej, umożliwiającej dokonanie transakcji bez fizycznego kontaktu z terminalem.

Nowa technologia daje korzyści wszystkim stronom – zarówno wydawcom kart, partnerom wykorzystującym dodatkowe aplikacje, jak i samym klientom. Wydawcy zyskują dostęp do nowych grup potencjalnych klientów – pasażerów systemów komunikacji miejskiej, kibiców sportowych, członków programów lojalnościowych, posiadaczy wszelkiego rodzaju legitymacji, kart wstępu, karnetów, itp. Partnerzy mogą oferować swoje usługi w połączeniu z innymi, budując trwałe relacje ze swoimi klientami. I wreszcie sami klienci otrzymują jeden uniwersalny klucz do realizacji swoich codziennym potrzeb. Karty multiaplikacyjne w standardzie EMV są także dużo bezpieczniejsze niż karty starego typu. Pasek magnetyczny jest jednym z nielicznych reliktów technologicznych, które wciąż są w użyciu.

W związku z łatwością jego kopiowania (to przecież w końcu to samo co taśma magnetofonowa) doczekał się wielu nielegalnych sposobów uzyskiwania danych o karcie, co z kolei prowadzić może do zeskanowania karty i dokonania nią nieuprawnionych transakcji. Mikroprocesor umieszczony na karcie EMV tej sytuacji zapobiega, gdyż umieszczone na nim dane są odpowiednio szyfrowane.

First Data Polska jako lider na polskim rynku w obszarze akceptacji kart płatniczych i obsługi wydawnictwa kart, aktywnie wspiera i uczestniczy w procesach budowania nowych rozwiązań i promowania kart wieloaplikacyjnych oferowanych przez instytucje finansowe we współpracy z innymi partnerami.