Maraton Pisania Listów odbywa się od jedenastu lat w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku, jak zawsze odręcznie, listy będą pisane w obronie kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

– Dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się aktywnie włączyć się w to ważne wydarzenie – mówi Anna Dworak, dyrektor ds. marketingu Galerii Sfera. – We foyer Galerii II w sobotę przygotowane będą stanowiska, przy których od godz. 9.00 do 21.00 będzie można napisać list. Wolontariusze Amnesty International będą zachęcać do włączenia się do akcji oraz pomogą zredagować list – dodaje.

Maraton odbędzie się jednocześnie w ponad 120 miejscach w całej Polsce oraz w wielu krajach na całym świecie. W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano ponad 108 tys. listów, najwięcej – ponad 10,9 tys. w Zabrzu.

W tym roku listy będą pisane w sprawie m.in: katolickiego księdza, o. Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, którego życie jest zagrożone ponieważ walczy o tworzenie bezpiecznych miejsc dla migrantów; 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku i od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków; Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników – została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia; Normy Cruz z Gwatemali, walczącej o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy – wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.