Powierzchnia Galerii Bawełnianka to około 35 tys. metrów kwadratowych, z których 5 tys. zajmie kompleks kinowo-rozrywkowy. Planowane atrakcje to między innymi: zestaw sal kinowych, kręgielnia, fitness, kawiarnie i restauracje. Galeria zapewni ponad 100 butików i sklepów modnych marek, a także ekskluzywne delikatesy. Na terenie galerii powstanie bezpłatny parking liczący w przybliżeniu 700 miejsc. Szacuje się, że w trakcie prac nad realizacją inwestycji zatrudnionych zostanie blisko 3 tys. pracowników, a po zakończeniu budowy, dzięki galerii pracę znajdzie ok. 1,5 tys. osób. Pierwsi kliencie zakupy w Bawełniance będą mogli zrobić już za dwa lata.

Inwestorem galerii jest Bawełnianka spółka z o.o. Została powołana w celu stworzenia w Bełchatowie nowoczesnego centrum, które będzie idealnym miejscem dla sztuki i rozrywki oraz spełniającym oczekiwania lokalnego biznesu. Spółka posiada całkowicie polski kapitał. Inwestor, dbając o każdy etap przedsięwzięcia, zaprosił do współpracy najlepszych specjalistów z dziedziny architektury i zarządzania nieruchomościami.

Projekt inwestycji przygotowała firma Pallado i Skupin Architekci, działająca na rynku od roku 1985. Firma jest uznanym Biurem Projektów Architektonicznych, które stworzyło wiele ciekawych aranżacji architektonicznych w całym kraju. Do najbardziej prestiżowych zalicza się między innymi wielofunkcyjny kompleks obiektów handlowo – usługowych Plaza w Rybniku i Sosnowcu, Centrum Handlowe Dąbrówka w Katowicach oraz Palmiarnię Miejską w Gliwicach.

Za komercjalizację obiektu odpowiada firma Cushman & Wakefield.