– Zależy nam na tym, aby w tak ważnym dniu pracownicy handlu nie kończyli pracy późnym popołudniem. Zwłaszcza, że w tej branży zdecydowana większość to kobiety – mówi Agnieszka Mielcarz, dyrektor centrum handlowego Forum, wyjaśniając powody decyzji o skróceniu godzin otwarcia.

W centrach handlowych decyzja o godzinach ich otwarcia należy do zarządców obiektu. Zwykle jest powiązana z godzinami pracy wiodących najemców, jakimi są hipermarkety. Te z kolei, z racji zróżnicowanego asortymentu i skali działania, 24 grudnia czynne są najdłużej. Tak jest też w gliwickim Forum, gdzie hipermarket Carrefour będzie czynny do godz. 15.00. Nieczynne będzie natomiast 13-ekranowe kino Cinema City.

Centrum handlowe Forum jest pierwszym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w Gliwicach, zlokalizowanym w samym centrum miasta. Właścicielem obiektu jest niemiecki fundusz inwestycyjny DEKA Immobilien GmbH. W 2009 roku obroty netto Centrum sięgnęły ok. 200 mln zł. To o 8 mln zł więcej niż w roku poprzedzającym. Centrum Handlowe Forum to 140 sklepów, w tym marki, które po raz pierwszy zagościły w mieście: Zara, H&M, Cropp Town, Home&You, Almi Decor, a także jedyny multiplex w Gliwicach – Cinema City. Galeria zlokalizowana jest przy ul. Lipowej 1.