Centrum zostało sprzedane za 47,2 mln euro

Najważniejsze zmiany w przepisach podatkowych w odniesieniu do branży handlowej stanowią: podwyższenie stawki podstawowej podatku VAT z 22 do 23 proc, podwyższenie stawki na żywność nieprzetworzoną z 3 do 5 proc., obniżenie stawki na żywność przetworzoną z 7 do 5 proc., podwyższenie stawki preferencyjnej z 7 do 8 proc., czy podwyższenie stawki na książki i wydawnictwa specjalistyczne z 0 do 5 proc.

Nowych przepisów nie należy się jednak obawiać – wystarczy odpowiednio się do nich przygotować. Niezbędne jest dostosowanie posiadanego i wykorzystywanego oprogramowania, a także urządzeń typu drukarki i kasy fiskalne. Zmiany obejmą nie tylko sferę systemów IT używanych do zarządzania przedsiębiorstwem, ale również dotkną firmy od strony biznesowej.

Zakres koniecznych zmian w oprogramowaniu jest szerszy, niż tylko wprowadzenie do systemu nowych stawek VAT. Oprogramowanie pozwalające prowadzić ewidencję księgową musi zostać zaktualizowane pod kątem nowych wzorów deklaracji oraz możliwości wprowadzania dokumentów z nowymi stawkami VAT. Natomiast patrząc z punktu widzenia oprogramowania umożliwiającego fakturowanie, zmiany mogą być bardziej skomplikowane. Przede wszystkim mówimy tu o kwestii stosowania dwóch różnych stawek podatkowych w 2011 roku w zależności od charakteru zdarzenia.

Firma Comarch zapewnia pełną zgodność oprogramowania z nowymi przepisami. Klient pracujący na aktualnej wersji oprogramowania Comarch Retail, Comarch Klasyka, Comarch OPT!MA, Comarch CDN XL lub Comarch ALTUM ma zatem pewność, że wszelkie niezbędne funkcjonalności będą dostępne w jego systemie. Jedyne, o co powinien zadbać klient, to posiadanie aktualnej wersji swojego systemu.