Tegoroczny Maraton odbywał się w bielskiej Galerii Sfera. I tym razem listy pisano odręcznie, a rekordziści poświęcili na udział w akcji nawet trzy godziny, by stanąć w obronie 20 osób, dla których w tym roku pisano listy.

– Tegoroczny Maraton zgromadził w Sferze bardzo wielu ludzi, dla których poszanowanie praw człowieka jest ważne bez względu na wiek czy poglądy. Najmłodsi autorzy listów mieli 15 lat, a najstarsi około 70. Starsi poważniej traktowali Maraton, wiedzieli więcej na temat samego Amnesty International i praw człowieka. Młodzi natomiast bardzo spontanicznie włączali się do akcji i z dużym skupieniem redagowali listy – mówi Anna Dworak, dyrektor ds. marketingu Galerii Sfera.

Najchętniej pisano w sprawie obywateli Chin, których prawa są łamane, sporo listów zostanie też wysłanych do Pakistanu i Gwatemali.

Maraton odbył się jednocześnie w ponad 120 miejscach w całej Polsce oraz w wielu krajach na całym świecie. Było to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.
Galeria Sfera to śródmiejska przestrzeń publiczna w Bielsku-Białej, która składa się między innymi z galerii handlowej z ofertą 250 sklepów marek polskich i zagranicznych, biurowca, 25 kawiarni i restauracji, nowoczesnego kina z siedmioma salami, klubu fitness, a także klubu muzycznego z kręgielnią i dyskoteką.