Wg badań przeprowadzonych wśród mobilnych internautów wynika, że w Polsce wyraźnie wzrasta liczba osób, które korzystają z sieci za pośrednictwem telefonu komórkowego. Aż 60 proc. respondentów mówi, że codziennie przegląda witryny za pośrednictwem komórki. Zdaniem Macieja Kolasiński z Freakstudio obok celów rozrywkowych znacznie zyskują również te związane z zakupami i operacjami finansowymi.

Oczywiście najwięcej – około 35 proc. ankietowanych przegląda mobilne serwisy społecznościowe. 21 proc. zagląda na mobilną wersję swoich ulubionych portali internetowych. Ale 12 proc. badanych deklaruje, że w polu ich zainteresowania mieszczą się właśnie sklepy internetowe.

Jak się okazuje ok. 4 proc. respondentów przez telefon szuka rownież internetowych baz teleadresowych firm.

Oczywiście wśród aplikacji, z których korzystamy najchętniej są też gry (41 proc.), komunikatory internetowe (30 proc.), rozkład jazdy komunikacji miejskiej (28 proc.), nawigacja satelitarna oparta o GPS (23 proc.), plany miasta (11 proc.) i przewodniki turystyczne (2 proc.).

Agencja Freakstudio, na zlecenie której zostały przeprowadzone badania marketingowe odnośnie użytkowania mobilnego internetu, świadczy usługi z zakresu przygotowywania i realizacji strategii budowania wizerunku firm w internecie. Od niedawna realizuje również projekty związane z tworzeniem aplikacji mobilnych na platformy iOS (iPhone, iPad) i Android.