Wartość zakupionych aktywów to 80 mln zł

– Katowicka inwestycja jest dla nas projektem ważnym i prestiżowym. Realizacja tego przedsięwzięcia to dla nas powód do dumy, nigdy wcześniej w Polsce nie prowadzono budowy tak dużego kompleksu w samym centrum jednego z największych miast – mówi Barbara Topolska, dyrektor generalny Neinver Polska. – Katowice znajdują się w czołówce najszybciej rozwijających się ośrodków miejskich w Polsce. Jesteśmy przekonani, że zintegrowane centrum komunikacyjne i biznesowe, które powstanie po przebudowie dworca nie tylko zasadniczo odmieni Katowice, lecz także wpłynie korzystanie na rozwój lokalnej przedsiębiorczości – dodaje.

Zgodnie z koncepcją projektantów, bryła nowego kompleksu ma nawiązywać do istniejących i otaczających dworzec form architektonicznych. Ale z hali dworca będzie można przejść bezpośrednio do Galerii Katowickiej, składającej się z czterech poziomów, z których jeden będzie zlokalizowany pod ziemią. Najbardziej reprezentacyjna część nowego centrum – Aleja Mody (na poziomie +2) powstanie w miejscu dzisiejszego tarasu wychodzącego na pl. Szewczyka i będzie stanowić przestrzeń łączącą nowe budynki dworca z obiektem handlowym. Kształt galerii połączonej z dworcem nawiązuje do katowickiej tradycji budynków narożnych oraz przedwojennego układu ulic w centrum Katowic.

Łączna powierzchnia handlowa budynków wchodzących w skład kompleksu wyniesie ponad 53 tys. mkw., powierzchnia biurowa – 24 tys. mkw. Wartość inwestycji szacuje się na 240 mln euro. Przy budowie znajdzie zatrudnienie około dwa tysiące osób, a w nowej Galerii Katowickiej powstanie 1500 nowych miejsc pracy. Spółka Neinver została wybrana do realizacji tego projektu w wyniku przetargu, do którego stanęło 16 największych firm deweloperskich w Polsce.