Firma Świtalski&Synowie użyje lekkich konstrukcji stalowych do budowy pasaży handlowych na terenie całego kraju. Prace konstrukcyjne pierwszego obiektu komercyjnego rozpoczną się w hali produkcyjnej w Mosinie pod Poznaniem już w pierwszym kwartale 2011 roku.

Zintegrowanie systemu produkcyjnego umożliwią specjalistyczne maszyny oraz oprogramowanie, które sprowadzono do hali produkcyjnej w Mosinie pod Poznaniem.

– Stale śledzimy światowe trendy w branży budowlanej – mówi Ireneusz Kazimierczyk, prezes zarządu Świtalski&Synowie. – Lekkie konstrukcje stalowe to krok naprzód w budownictwie. Wierzymy, że wdrożenie nowych rozwiązań przyniesie wiele korzyści zarówno dla nas jako inwestora, jak i dla użytkowników obiektów komercyjnych, które wybudujemy – dodaje.

Oprogramowanie Framecad – zakupione przez firmę Świtalski&Synowie – współpracując z maszynami, umożliwia szybką zamianę trójwymiarowych wizualizacji w ich idealne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zintegrowanie projektowania, doboru surowców, produkcji i montażu skraca proces budowlany i obniża koszty inwestycji. – Typowy cykl budowy z wykorzystaniem lekkich konstrukcji stalowych w przypadku obiektu o powierzchni 500 mkw. wynosi około dwóch miesięcy – informuje Kazimierczyk. – To o kilka miesięcy krócej niż przy wykorzystaniu tradycyjnych technik budowlanych – dodaje.

Prace montażu konstrukcji mogą być prowadzone niezależnie od warunków atmosferycznych, gdyż proces prefabrykacji elementów stalowych odbywa się w hali produkcyjnej. Szkielet budynku jest montowany z cienkościennych kształtowników produkowanych ze stali giętej na zimno, który następnie jest przewożony na plac budowy, gdzie następują dalsze prace budowlane związane z wykończeniem budynku.

Lekkie konstrukcje stalowe są stosowane od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz Nowej Zelandii. W Polsce konstrukcje stalowe wykorzystuje się m.in. do budowy hal magazynowych, czy w produkcji przemysłowej. – Jest to jednak zupełnie inny rodzaj technologii. My chcemy wprowadzić najwyższą jakość lekkich konstrukcji stalowych do budowy obiektów komercyjnych – tłumaczy Kazimierczyk, prezes zarządu Świtalski&Synowie. – Technologia, którą zastosujemy to nie tylko skrócenie czasu budowy, ale przede wszystkim racjonalizacja użytkowania obiektu przynosząca efekty ekonomiczne dla najemców naszych obiektów – kontynuuje.