W mlekomacie można kupić świeże mleko, dostarczone bezpośrednio z Farmy Mlecznej z Marcjanki, położonej 18 kilometrów od Manufaktury. Świeże mleko jest na Farmie jedynie chłodzone do temperatury ok. 2-4 stopni Celsjusza, co ma zagwarantować zachowanie przez produkt świeżości. Temperatura jest również wyświetlana na elektronicznym wskaźniku automatu.

Mleko z mlekomatu ma 4–5 proc. tłuszczu. Dla porównania, mleko ze sklepu, zanim trafi do kartonów, jest pasteryzowane w temperaturze ponad 120 stopni Celsjusza, homogenizowane oraz odtłuszczane.

W mlekomacie można zakupić pół litra (2,50 zł) lub litr (3,50 zł) świeżego mleka. Trzeba je wlać w butelkę – tę da się kupić na miejscu, ale mlekomat akceptuje również inne butelki o tej samej pojemności (o ile zmieści się pod dozownikiem; można korzystać np. z zachowanych butelek po sokach). Butelki kosztują odpowiednio: 1 zł i 1,50 zł.

Jak zapewniają producenci z Marcjanki, mleko dostarczane do automatów jest poddawane kontroli laboratoryjnej, co stanowi gwarancję jakości produktu z mlekomatu.

Pierwsze mlekomaty w Europie powstały we Włoszech – zarówno tam, jak i np. w Czechach, są w tej chwili wyjątkowo popularne i stanowią silną konkurencję dla mleka w kartonach.