Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi od stycznia 2011 roku wzrośnie stawka VAT. Wysokość podatku na meble wzrośnie z 22 proc. do 23 proc., na żywność przetworzoną – z 3 proc. do 5 proc., natomiast na usługi gastronomiczne – z 7 proc. do 8 proc. Mimo tych zmian, ceny produktów IKEA się nie zmienią. Ta oferta obejmie cały asortyment, zarówno meble, jak i dodatki oraz produkty żywnościowe dostępne w sklepach i restauracjach sieci.

IKEA zdecydowała się na pokrycie kosztu wzrostu VAT w związku z faktem, że w 2011 roku sieć będzie obchodzić 50-lecie współpracy z Polską – ta rozpoczęła się w styczniu 1961 roku, kiedy to w fabryce mebli w Radomsku zostało złożone pierwsze zamówienie na krzesła sieci w modelu Ögla.

IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 16 milionów klientów. Ponadto poprzez firmę Inter IKEA Centre Polska spółka zbudowała i zarządza siedmioma parkami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego posiada regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Biuro zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.