Zakończyły się negocjacje Tesco Stores z funduszem inwestycyjnym Penta w sprawie przejęcia sklepów spożywczych Żabka zlokalizowanych na terytorium Czech. W ręce Tesco trafiły również markety sieci Koruna.

Na razie nie wiadomo, jak potoczą się losy polskich Żabek. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pod rozwagę – poza sprzedażą – brana jest również ewentualność wprowadzenia sieci na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Żabka to jedna z największej sieci sklepów typu convenience w Europie Środkowo-Wschodniej. Obejmuje ona około 2200 placówek. Punkty charakteryzują się powierzchnią sprzedaży o wielkości ok. 60 mkw., umożliwiającą szybkie i wygodne zakupy. Są czynne od 6.00 do 23.00 przez 365 dni w roku.

Penta Investments jest środkowo-europejską grupą inwestycyjną specjalizującą się w sektorach private equity i real estate. Powstała w 1994 roku i zaczynała działalność jako broker giełdowy. W 2000 firma rozpoczęła inwestycje w sektorze private equity a w 2005 rozszerzyła swoją działalność o rynek nieruchomości, tworząc segment real estate. Obecnie zatrudnia 200 pracowników w pięciu oddziałach Penty (Praga, Bratysława, Warszawa, Limassol i Amsterdam) oraz ponad 25 tys. osób w spółkach portfelowych, co daje jej pozycję jednego z najbardziej znaczących pracodawców w regionie.