Plany wyburzenia domu handlowego Solpol, zlokalizowanego przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu były znane już co najmniej od półtora roku. Teraz wreszcie definitywnie wiadomo, że zniknie on z panoramy miasta, choć mieszkańcy po blisko dwudziestu latach funkcjonowania obiektu, zdołali się już przyzwyczaić do jego obecności. A zaznaczyć trzeba, że początkowo budynek wzbudzał spore kontrowersje ze względów architektonicznych. Obiekt powstał na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i w tym czasie stanowił najbardziej nowoczesny budynek handlowy w mieście.

Decyzja o wyburzeniu domu handlowego jest powiązana z planami inwestora, tj. Zygmunta Solorza-Żaka, który na terenie przyległym do działki Solpolu zamierza zbudować biurowiec. Dla handlowców nie znajdzie się tu jednak zbyt wiele miejsca. Według planów architektonicznych lokale z przeznaczeniem na sklepy pojawią się jedynie na parterze nowego budynku, nie będzie ich z resztą zbyt wiele.

Mieszkańcy Wrocławia na razie nie muszą obawiać się o losy „bliźniaczego” budynku Solpol II, który mieści się po drugiej stronie ulicy Świdnickiej i już od dłuższego czasu jest zagospodarowany przez biura. Ten budynek pozostanie na swoim miejscu.