Działanie bezdotykowych baterii ogranicza wypływ wody. Dzięki fotokomórce jest ona używana wyłącznie wówczas, gdy użytkownik przystawi dłonie do kranu. To szczególnie istotne w przypadku dużych obiektów publicznych jak centra handlowe czy restauracje. – W miejscach publicznych ludzie nie przywiązują wagi do oszczędności. Dlatego zamontowanie baterii bezdotykowych pozwala właścicielowi inwestycji w znaczny sposób ograniczyć koszty eksploatacji budynku – zauważa Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras, dostarczyciela nowoczesnej armatury.

Bezdotykowa armatura fińskiego producenta, firmy Oras, montowana jest w największych obiektach – warszawskim centrum handlowym Galeria Mokotów, Galerii Jurajskiej w Częstochowie, galeriach handlowych Alfa w Białymstoku i Olsztynie czy w sieci restauracji Mc Donald’s i multiplexów Cinema City.
Rozwiązania stosowane przez Oras pozwalają kontrolować zużycie wody. Możliwe jest m.in. ustawienie automatycznego wyłączenia kranu po dwóch minutach. Wybrane modele serii Electra mają także regulatory przepływu, które umożliwiają małe zużycie wody jedynie 0,5 l podczas chwilowego użycia.

W inwestycjach komercyjnych sprawdzają się modele wandaloodporne. – Baterie te są bezdotykowe, nie mają żadnych uchwytów czy wystających elementów, ułatwiających ich zniszczenie przez użytkowników łazienki w centrum handlowym czy restauracji – wyjaśnia Robert Pałka.