Władze miasta mówią szansie na rozpoczęcie w mieście sporej inwestycji, jaką mogłaby być budowa fabryki IKEA. Ten pomysł był już wcześniej rozpatrywany, jednak wszelkie rozmowy zakończono w związku z globalnym kryzysem gospodarczym. Teraz do tematu się powraca. Na razie jednak strona inwestora oficjalnie nie potwierdza żadnych informacji.

Gdyby rozmowy z Agencji Rozwoju Pomorza, reprezentująca inwestora, przyniosły pozytywny efekt, fabryka IKEA stanęłaby w dzielnicy Piaski na działce o powierzchni 10 h, na razie należącej jeszcze do miasta.

IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które rocznie odwiedzane są przez około 16 milionów klientów. Ponadto poprzez firmę Inter IKEA Centre Polska spółka zbudowała i zarządza siedmioma parkami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego posiada regionalne Centrum Dystrybucji, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Biuro zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie.

Nazwa marki IKEA to skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, z której pochodzi założyciel firmy – Ingvar Kamprad (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).