Agnieszka Mielcarz, dyrektor Forum Gliwice

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale 2011 roku. Z punktu widzenia Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej, dokapitalizowanie jest częścią strategii firmy, która szukała partnera dla swoich projektów od końca 2009 roku. – To bardzo ważny krok w działalności naszej firmy z kilku powodów. Pokazuje, iż rynek kapitałowy w Polsce ma płynność na przeprowadzanie tego typu przedsiewzieć i jest dla mnie oczywiste, że środków na nim wystarczy, aby rozwijać i finansować nasze projekty deweloperskie przez ponad kolejne dziesięć lat. W odniesieniu do polskiego rynku jest to mała transakcja, która ponownie wskazuje na to, jak duży jest potencjał rynku kapitalowego i jego głębokość – komentuje Padraic Coll, prezes IGI. – Samodzielne wejście na parkiet byłoby skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem, natomiast umowa z Reinholdem przyniesie korzyści obu stronom. Połączenie siła z naszymi partnerami pozwoli osiągnąć stabilną pozycję finansową – dodaje.

Według informacji z wcześniejszego komunikatu Alterco wynika, że IGI zaistnieje w akcjonariacie Reinholda poprzez wniesienie do spółki istniejącego centrum handlowego Solaris Center w Opolu oraz dwóch projektów deweloperskich: centrum handlowego Solaris w Toruniu oraz Galerii Narew w Łomży.

Pod koniec grudnia 2010 roku firma Alterco doniosła o sprzedaży Reinholdowi siedmiu spółek celowych w zamian za akcje szwedzkiego dewelopera. Trzy z wymienionych w komunikacie spółek, należały do IGI. Zarówno IGI jak i Alterco nie chcą na razie zdradzać szczegółów zawartego porozumienia. – Relacje pomiędzy Alterco oraz IGI są regulowane. O sposobie tej regulacji został powiadomiony KNF w trybie przewidzianym prawem – skomentował Zbigniew Zuzelski, prezesa Zarządu Alterco SA. Przedstawiciele drugiej strony również zasłaniają się tajemnicą handlową. – Umowa pomiędzy IGI i Alterco jest jeszcze w chwili obecnej poufna, także zgodnie z polityką przepisów giełdowych, nie możemy zatem bezpośrednio komentować naszego porozumienia. Dokładne szczegóły zostaną przekazane do wiadomości publicznej w lutym – informuje prezes IGI.