Krzysztof Kwiatkowski, piastujący stanowisko ministera sprawiedliwości, w odpowiedzi na skargi polskich użytkowników sieci, którzy w Europie czują się dyskryminowani jako klienci zagranicznych sklepów internetowych, chce do krajowego systemu prawnego wprowadzić regulacje dostowowujące krajowe prawo do norm unijnych. Aktualnie stanowi ono przeszkodę dla Polaków, zainteresowanych dokonywaniem zakupów, za pośrednictwem na przykład z brytyjskich, francuskich czy niemieckich sklepów internetowych. Jak się okazuje często bywa to formalnie niemożliwe.

Krzysztof Kwiatkowski zapowiedział, że ta kwestia będzie jednym z priorytetów jego kadencji. Za najbardziej dogodny moment na podjęcie dyskusji o przyszłym kształcie krajowego prawa w punktach dotyczących międzynarodowego handlu internetowego uznał on przejęcie przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej. A to rozpocznie się 1 lipca 2011 roku.

Minister sprawiedliwości mówi, że resort chce wprowadzić jednolite przepisy które będą obowiązywać przy transakcjach internetowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Kwiatkowski zdaje sobie sprawę, że pomyślnym rozwiązaniem tej prawnej niedogodności, zainteresowanych jest rzeczywiście wielu Polaków.