Nawet małe zakupy w elektronicznej księgarni mogą stać się źródłem kłopotów. Wystarczy, że dane zostaną przechwycone przez cyber-przestępców, a konto zostanie błyskawicznie opróżnione. Istnieje ryzyko, że dane konsumentów mogą zostać skradzione „po drodze” nigdy nie docierając do prawdziwej strony e-sklepu. Tymczasem podanie swoich danych i numeru karty to konieczność, by transakcja doszła do skutku. W takiej sytuacji pomocna klientom ma być elektroniczna portmonetka.

Działa podobnie jak przedpłacone karty telefoniczne. E-portmonetka nie jest wirtualna, to plastikowa karta, która posiada swój numer i do złudzenia przypomina tradycyjną kartę płatniczą.

W praktyce jej działanie jest proste. Klient najpierw ze swojego konta przelewa kwotę odpowiadającą cenie kupowanego produktu na subkonto elektronicznej portmonetki. Dopiero wtedy wypełnia formularz na stronie e-sklepu, ale zamiast danych karty kredytowej podaje dane e-portmonetki. Dzięki temu hakerzy, nawet gdy przechwycą dane, nie będą mieli dostępu do pieniędzy konsumentów zgromadzonych na ich koncie lub dostępnych za pośrednictwem tradycyjnych kart kredytowych.

W Polsce Panda Security działa od września 2001 roku. Firma jest jednym  z producentów programów antywirusowych. Ich dystrybutorami są: ABC Data, Action, Incom i AB. Programy dostępne są również w Media Markt, Saturn Planet, Empik, Euro RTV AGD oraz sieciach Komputronik i Vobis.