Sieć kawiarni Empik Cafe składa się z dwóch formatów: powierzchni kawiarnianych wydzielonych w przestrzeni zajmowanej przez właściwą księgarnię oraz punktów działających poza nimi. Jak informuje Krzysztof Kaliciński, dyrektor Empik Cafe, w przyszłym roku rozwijane będą oba formaty sieci. Dyrektor nie ujawnia jednak lokalizacji ani bliższych szczegółów: – Trwają jeszcze ostatnie rozmowy – ucina Kaliciński.

Empik sam rozwija sieć swoich punktów kawiarnianych. Ich prowadzenie powierzane jest ajentom, którzy rekrutowani są standardowymi dla firmy drogami. Obecnie w ramach sieci Empik Cafe działa prawie 60 kawiarni. W 2010 roku sieć zamknęła kilka punktów, ale związane to było ze zmianą koncepcji kawiarni. Lokale urządzone we wnętrzu sklepów zostały przeniesione w taki sposób, by być lepiej dostępne z poziomu ulicy.

Spółka Empik Cafe powołana została przez Empik Media & Fashion i HDS Polska. Do tej ostatniej firmy należy sieć kawiarni Voyage Cafe. Ujednolicanie wizerunku tych dwóch kawiarni rozpoczęło się już w 2008 roku. Obecnie HDS prowadzi ok. 30 kawiarni pod swoją marką. Empik Cafe ma kawiarnie zarówno w dużych miastach (10 lokali w Warszawie, 2 w Poznaniu, kawiarnie w Katowicach, Krakowie czy Łodzi), jak i w mniejszych ośrodkach (Elbląg, Konin, Płock).