Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, które wystąpiły w ostatnich miesiącach minionego roku, budowa galerii Korona Kielce przebiega bez żadnych problemów. I nic nie wskazuje na to, żeby mróz, śnieg czy inne czynniki pogodowe miałyby tę sytuację zmienić.

Do chwili obecnej z terenu budowy wywieziono już ok. 65 tys. metrów sześciennych ziemi. Na placu budowy w chwili obecnej wykorzystywany jest sprzęt ciężki, m.in.: koparki, samochody ciężarowe, zestaw odwadniający grunt, wiertnica i palownica. Ten etap prac potrwa do końca kwietnia.

Wykonawca, w ramach procesu fundamentowania budynku, wykorzystał metodę ścianek szczelinowych. Jest ona nowoczesna i rzadko wykorzystywana ze względu na koszty, które jej towarzyszą. Tutaj jednak wykonawca nie miał wyboru. – Musieliśmy zastosować taką technikę biorąc pod uwagę teren, w którym budowana jest galeria. Obiekt powstaje w ścisłym centrum miasta – wyjaśnia Stanisław Kowal.

Do dnia dzisiejszego w całości wykonano ścianki szczelinowe i w 40 proc. wykopy pod stan zero. W tym momencie galeria Korona Kielce ma już częściowo osadzone fundamenty. Na przełomie stycznia i lutego 2011r. rozpoczęty zostanie montaż żurawi wieżowych, które zakończą pracę w listopadzie br.

Całkowity stan zero zostanie osiągnięty zgodnie z planem do maja 2011 roku. W czerwcu będzie już widoczna budowla ponad ziemią. Natomiast cały budynek żelbetowy w stanie surowym powinien zostać oddany inwestorowi przez firmę wykonawczą SPS Construction Kielce w połowie grudnia tego roku. Wówczas realizowane będą prace między innymi związane z wykonaniem elewacji obiektu, jak i prowadzonymi robotami instalacyjno – wykończeniowymi. W trakcie budowy i wykończenia galerii zużytych zostanie łącznie ponad 4,4 mkw. hartowanego szkła. Materiał ten będzie wykorzystywany m.in. na pasażach, w lokalach i na tzw. wyspach. Łączna kubatura budynku wyniesie aż pół miliona metrów sześciennych. Imponująca jest również liczba osób, które przyczynią się do wybudowania galerii. W ostatecznym bilansie w pracach uczestniczyć będzie około 50 firm i ponad 2000 pracowników.

W galerii Korona Kielce na trzech poziomach powstanie 170 lokali handlowo-usługowych z bogatą ofertą gastronomiczną, jak również cześć rozrywkowo-rekreacyjna. Zajmą one łącznie 38,3 tys. mkw. Kolejne trzy kondygnacje, łącznie z dachem, przeznaczone zostaną na parking gotowy przyjąć 1200 samochodów. Łączna powierzchnia całkowita obiektu to 93 tys. mkw. Wartość inwestycji szacuje się na 100 mln euro.