– Najemcy są ostrożni i wnikliwie analizują każdą nową lokalizację pod nowe sklepy, dlatego popularne i sprawdzone centra handlowe typu „prime” będą cieszyć się największym popytem wśród najemców – przewiduje Agnieszka Tarajko-Bąk, Research Analyst z Jones Lang LaSalle Poland. – Z uwagi na ograniczoną liczbę tego typu obiektów na rynku, a także w obliczu obniżonej podaży, będzie to skutkować niskim współczynnikiem wolnych powierzchni handlowych w tego typu obiektach, a co za tym idzie możliwością podwyżki czynszów – dodaje.
 
Inaczej będzie wyglądać sytuacja w mniej popularnych centrach handlowych. – W obliczu dużo mniejszego zainteresowania ze strony najemców oraz rosnącego współczynnika pustostanów właściciele takich obiektów będą zmuszeni do udzielania lepszych warunków najmu, w szczególności najemcom kluczowym, którzy przyciągają zarówno klientów jak i innych mniejszych najemców – uważa specjalistka Jones Lang LaSalle.

Z danych firmy Jones Lang LaSalle wynika, że najwyższe stawki czynszowe za dobrze zlokalizowany 100 mkw. lokal handlowy w wiodących centrach handlowych w Warszawie nieznacznie spadły z 90 do 85 euro / mkw. / miesiąc, w tym roku utrzymują się na stabilnym poziomie z perspektywą ponownego wzrostu w 2012 roku. W pozostałych miastach regionalnych czynsze w najlepszych obiektach kształtują się obecnie od 38-40 euro/mkw./ miesiąc w Szczecinie do 52-55 euro/mkw./ miesiąc w Łodzi i Katowicach.
 

 

R E K L A M A 

XII SHOPPING CENTER FORUM & AWARDS 2011

3 lutego 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Ostatnia, wrześniowa edycja zgromadziła rekordową liczbę 305 uczestników oraz wielu prestiżowych sponsorów i wystawców.

Swój udział zgłosiło już ponad 213 osób reprezentujących 122 firmy.

Zapraszamy do udziału !