W raporcie Investment Market Update – Europe Q4 2010 firma DTZ podaje, że wolumen transakcji na europejskim rynku inwestycyjnym w czwartym kwartale 2010 roku wyniósł 30,8 miliarda euro, co oznacza wzrost o 36 proc w stosunku do trzeciego kwartału.

W czwartym kwartale, na głównych europejskich rynkach, francuskim i niemieckim wielkość inwestycji wzrosła odpowiednio o 73 proc. i 42 proc. Dla porównania w Wielkiej Brytanii zanotowano wzrost na poziomie jedynie 5 proc. Rekordzistami są państwa skandynawskie (Szwecja i Norwegia), gdzie wartość inwestycji wzrosła aż o 153 proc. w porównaniu do roku 2009 (z 4,6 miliarda euro do 11,7 miliarda).

Najgorzej sytuacja przedstawia się w Hiszpanii, ciągle postrzeganej jako ryzykowny rynek, gdzie suma zainwestowanych środków spadła o 25 proc. do poziomu 0,8 miliarda euro.

Raport DTZ pokazuje, że inwestorzy działający na rynkach europejskich pozostają ostrożni, jednak wzrost jest wyraźny także w przypadku zakupów spekulacyjnych. Co więcej na europejskie rynki powracają inwestorzy spoza Europy. W całym 2010 roku zaangażowanie kapitału spoza starego kontynentu wzrosło o 33 proc. do poziomu 13,7 miliarda euro. – Przewidujemy, że w krótkim czasie inwestorzy spoza Europy zwiększą swoje zaangażowanie w regionie – czytamy w raporcie DTZ.

W czwartym kwartale w sektorze handlowym wartość transakcji wzrosła z 7,7 miliarda euro w trzecim kwartale do 9,9 miliarda w kwartale czwartym. Inwestycje w projekty wielofunkcyjne oraz portfele nieruchomości wzrosły o 106 proc. do poziomu 4,1 miliarda euro (13 proc. wartości wszystkich inwestycji).

– Spodziewamy się, że 2011 rok przyniesie dalszą poprawę zarówno, jeżeli chodzi o politykę kredytową banków, jak i nastroje wśród inwestorów, co przyczyni się do zwiększenia liczby transakcji. Jak przewidujemy ich wartość na koniec roku wyniesie 123 miliardy euro – mówi Tony McGough, globalny dyrektor ds. prognoz i strategicznych analiz rynkowych w DTZ.

 

R E K L A M A 

XII SHOPPING CENTER FORUM & AWARDS 2011

3 lutego 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Ostatnia, wrześniowa edycja zgromadziła rekordową liczbę 305 uczestników oraz wielu prestiżowych sponsorów i wystawców.

Swój udział zgłosiło już ponad 280 osób reprezentujących 143 firmy.

Zapraszamy do udziału !